Poznajemy Afrykę

Przekazujmy dzieciom cenne wartości. Tylko dzięki temu nauczą się one tego, co jest w życiu naprawdę ważne. Miłość, rodzina, przyjaźń, praca – to kilka czołowych wartości, które zawsze trzeba poznać. Co można jeszcze poznać? Inne miejsca, zakątki, kraje, kontynenty. Podróżowanie po Polsce i po świecie wzbogaca nasze wnętrza. Pamiętajmy, aby i tego nauczyć nasze dzieci. Lepiej poznawać inne tradycje niż siedzieć zamkniętym w domu na “cztery spusty”. Wychodźmy do ludzi. W pierwszej kolejności dzieci mogą rozpocząć podróżowanie z książkami. Dobrym początkiem będzie “Afryka Kazika” (https://www.taniaksiazka.pl/afryka-kazika-lukasz-wierzbicki-p-906233.html), którą napisał Łukasz Wierzbicki.

Wspomnienie o podróżniku

Łukasz Wierzbicki od kilku lat publikuje w głównej mierze opowiadania i powieści dla dzieci. Zanim zaczął to robić, to w pierwszej kolejności zajmował się pracą w radiu. Na przełomie 1999/2000 prowadził autorską audycję muzyczną Wyspa Skarbów w poznańskim Radio Fan. Potem zajął się produkcją różnego rodzaju eventów, koncertów. Od 2009 roku Wierzbicki jest członkiem Związku Literatów Polskich. Od 2010 roku jest współzałożycielem Fundacji im. Kazimierza Nowaka.Czytelnicy miesięcznika “Dziecko” również mogą znać jego wartościowe felietony. Tym razem Łukasz Wierzbicki napisał książkę o znanym podróżniku, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze. Czasem podróżował na piechotę, a czasem (ale to bardzo rzadko!) korzystał z pomocy wielbłąda. To jednak rower był jego głównym środkiem lokomocji. O kim jest mowa? O Kazimierzu Nowaku.

40 tysięcy kilometrów

Kazimierz Nowak – fotograf, podróżnik, reporter – przez 5 lat przemierzył łącznie 40 tysięcy kilometrów. Jak na tak krótki okres czasu i skromne środki lokomocyjne, jakie miał dostępne pod ręką, dokonał naprawdę bardzo wiele. Od Trypolisu poprzez Przylądek Igielny do Algieru – chyba żaden zakątek nie pozostał przez niego nie odkryty. Kazimierz Nowak barwnie w swoich wspomnieniach opisał wszystko co przeżył i jakich ludzi przyszło mu spotkać. Łukasz Wierzbicki zebrał te wspomnienia i przedstawił je w swojej książce “Afryka Kazika“. Wszystko zostało przedstawione w taki sposób, że wszystkie dzieci z wielką przyjemnością będą poznawać te urocze historie. Dzisiaj książka dostępna jest w formie tradycyjnej i audiobooka. Można ją czytać wspólnie z dziećmi, które samodzielnie jeszcze nie czytają, jak również można podsunąć starszym pociechom. Dzieci od małego mogą uczyć się miłości do podróżowania – w szczególności, jeżeli mają dostęp do takich książek.

Ludzie zdjęcie utworzone przez pvproductions - pl.freepik.com